54 proc. zwiedzających z zagranicy - raport podsumowujący
Targi Meble Polska – największe kontraktacje meblowe w Europie Środkowo-Wschodniej – potwierdziły swoją silną pozycję na globalnym rynku. Ekspozycję tegorocznej edycji, która odbyła się w Poznaniu od 20 do 23 lutego 2024 roku odwiedzili kupcy meblowi z blisko 70 krajów a udział zwiedzających z zagranicy ponownie przekroczył połowę.
54 proc. zwiedzających z zagranicy
Niepewna koniunktura w branży meblarskiej na niektórych istotnych dla polskiego eksportu mebli rynkach sprawiała, że w tym roku organizatorzy nie mogli być pewni sukcesu frekwencyjnego poznańskich targów meblowych. – Dane z systemu prerejestracji sugerowały wprawdzie duże zainteresowanie kupców meblowych przyjazdem do Poznania, jednak dopiero pozytywne dane po pierwszym dniu wydarzenia potwierdziły, że liczba zwiedzających będzie na wysokim poziomie – mówi dyrektor Targów Meble Polska Józef Szyszka.
Ostatecznie łączna liczba uczestników targów wyniosła 14.325 osób, co oznacza wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 4 proc. W zauważalny sposób wzrósł też odsetek zwiedzających z zagranicy, którzy stanowili w tym roku aż 54 proc. wszystkich zwiedzających. To absolutny rekord w porównaniu do wszystkich dotychczasowych edycji wydarzenia. Wcześniej najwyższy wynik pod tym względem odnotowano w 2022 roku – 53 proc.
Ogromne zainteresowanie zagranicznych kupców Targami MEBLE POLSKA nie może dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę, że Polska to wciąż jeden z liderów eksportu mebli na świecie. Co roku odwiedzają je tysiące przedstawicieli zagranicznych grup zakupowych, hurtowni i sieci salonów meblowych z całego globu. Podobnie było i tym razem – w targach MEBLE POLSKA wzięli udział zwiedzający z 68 krajów.
Struktura geograficzna zwiedzających
Najważniejszym partnerem handlowym polskiej branży meblarskiej są Niemcy. To tam trafia największa część polskiego eksportu mebli. Dlatego też od lat kupcy z Niemiec stanowią zdecydowanie największą grupę wśród zagranicznych zwiedzających. W tym roku niemieccy handlowcy byli szczególnie licznie reprezentowani w Poznaniu. Stanowili aż 18,2 proc. kupców z zagranicy – przed rokiem 15,9 proc. Na drugie miejsce wysforowali się tym razem Czesi – 7,9 proc. Bardzo licznie w targach uczestniczyli także goście z Litwy, Rumunii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Słowacji, Węgier oraz Łotwy.
Jak zwykle stoiska wystawców odwiedziła spora liczba zwiedzających z Europy Zachodniej. Pojawili się również przedstawiciele handlu meblami z kluczowych dla rozwoju polskiego eksportu mebli rynków, jak Stany Zjednoczone, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Niestety z uwagi na konflikt w Strefie Gazy aż o 2/3 zmniejszyła się tym razem liczba kupców z Izraela.
Targi Meble Polska 2024 odwiedzili handlowcy praktycznie ze wszystkich kontynentów. Wśród zwiedzających byli m. in kupcy z tak egzotycznych krajów jak: Algieria, Argentyna, Armenia, Bahrajn, Chiny, Ghana, Gruzja, Gujana Francuska, Indie, Jordania, Katar, Kazachstan, Liban, Malezja, Mauritius, Mongolia czy Uzbekistan.
Ekspozycja w 7 pawilonach
Tak kompleksowej oferty polskich producentów mebli nie można zobaczyć w żadnym innym miejscu na świecie. Ekspozycja zlokalizowana w pawilonach 3, 3A,4, 5, 5A (Home Decor), 6, 7 (secret rooms) i 8 zajęła blisko 60.000 mkw powierzchni. Zakres tematyczny targów obejmował produkty ze wszystkich segmentów cenowych: meble tapicerowane, meble skrzyniowe z płyty meblowej oraz z litego drewna, krzesła i stoły oraz materace.
Swoją ofertę zaprezentowali czołowi polscy producenci mebli. Ale nie tylko polskie meble były prezentowane w pawilonach. Od kilku lat rośnie liczba zagranicznych producentów, którzy aktywnie jako wystawcy poszukują w Poznaniu klientów na globalnym rynku. W tym roku swoją ofertę pokazały w Poznaniu firmy meblowe z Chin, Czech, Danii, Holandii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji i Ukrainy. Ponownie duże grupowe wystąpienie narodowe zorganizowało Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Mebli. – Widać, że rośnie znaczenie poznańskich targów meblowych w naszym regionie. To zgodne z naszą strategią rozwoju wydarzenia. Chcielibyśmy, by w perspektywie najbliższych lat Targi Meble Polska stały się hubem targowym prezentującym ofertę producentów mebli z Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Józef Szyszka.
Jak co roku Targom MEBLE POLSKA towarzyszyły biznesowe Targi Wnętrz HOME DECOR. Na ekspozycji zobaczyć było można nowe kolekcje dekoracji stojących i ściennych, oświetlenia, tekstyliów, ceramiki oraz innych elementów dekoracyjnych.
Łącznie na terenach targowych swoją ofertę zaprezentowały 335 firm z 15 krajów.
Złoto dla najlepszych
Pierwszego dnia targów laureaci konkursu o Złoty Medal odebrali nagrody z rąk przewodniczącej sądu, profesor Ewy Ratajczak oraz wiceprezes Grupy MTP, Elżbiety Roeske. Statuetkami nagrodzono 12 produktów:
- BALI - wielomodułowy układ narożny z funkcją relax - STELLA Sp. z o.o. Grupa POLDEM
- DIXON - wielomodułowy układ narożny - STELLA Sp. z o.o. Grupa POLDEM
- Elipse - WAJNERT MEBLE Sp. z o.o.
- GERRO - MEBELLA BEATA KOTOWSKA
- ILUSIO - Fabryka Mebli WERSAL Z.B.Ł. Kaczorowscy Sp. k.
- Kolekcja mebli modułowych Gio - PUSZMAN Sp. z o. o.
- Kolekcja mebli Twig - STWD Roman Bilecki - THE BEDS THE BEDS - STWD ROMAN BILECKI
- Kolekcja RIMINI - MAZZONI Tomasz Duczmal
- Półkotapczan Bed CONCEPT z kanapą - Lenart Meble
- ROMA - kolekcja mebli - MAZZONI Tomasz Duczmal
- ROSTOCK - Fabryka Mebli TARANKO Aleksander Taranko
- Sofa Tiny - WAJNERT MEBLE Sp. z o.o.
Do 20 marca można oddawać głosy na produkty nagrodzone Złotym Medalem w konkursie o Złoty Medal – Wybór Konsumentów. Zobacz szczegółowe opisy i zdjęcia nagrodzonych produktów >>>
Członkowie sądu konkursowego przyznali dodatkowo dwa szczególne wyróżnienia. Grand Prix Grupy MTP za najbardziej innowacyjny produkt spośród wszystkich nominowanych do Złotego Medalu uzyskała Sofa Tiny produkowana przez WAJNERT MEBLE Sp. z o.o. Z kolei na prestiżowe wyróżnienie Eco Prize zdaniem jury zasłużyły stoliki Gerro firmy Mebella.
Meble Polska 2025
Kolejna edycja Targów MEBLE POLSKA odbędzie się jak zwykle w ostatnim tygodniu lutego - od 25 do 28 lutego 2025 roku. Zapraszamy!