Rejestracja zwiedzających została otwarta❗ Zarejestruj się i dołącz do największych kontraktacji meblowych w Europie Środkowo-Wschodniej❗ 🔥🔥🔥  

Organizator:

Apel producentów mebli o przywrócenie handlu w sklepach meblowych

Podziel się

6 listopada opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów według, którego od 7 listopada do 29 listopada br. salony meblowe o powierzchni przekraczającej 2 tys. mkw zostaną na 3 tygodnie zamknięte. W związku z dopisaniem w ostatniej chwili sklepów meblowych do listy podmiotów handlowych objętych urzędowym zakazem pracy prezesi 5 największych polskich firm z branży meblarskiej wystosowali apel do władz centralnych o przywrócenie możliwości handlu w sklepach meblowych.

Pismo podpisali prezesi 5 największych polskich firm z branży meblarskiej zrzeszonych i niezrzeszonych w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Producentów Mebli: Grupa Meblowa Szynaka, Black Red White S.A., Meble Wójcik Sp. z o.o., Forte S.A, Agata S.A. Zostało ono skierowane do:

  • Andrzeja Dudy, Prezydenta RP,
  • Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów,
  • Jarosława Gowina, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii,
  • Elżbiety Witek, Marszałek Sejmu RP,
  • Tomasza Grodzkiego, Marszałka Senatu RP,
  • Posłów na Sejm RP.

Treść apelu:

w związku z dopisaniem w ostatniej chwili do listy podmiotów handlowych objętych urzędowym zakazem pracy sklepów meblowych jako Prezesi 5 największych polskich firm z branży meblarskiej zrzeszonych i niezrzeszonych w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Producentów Mebli: Forte S.A, Agata S.A., Grupa Meblowa Szynaka, Black Red White S.A., Meble Wójcik Sp. z o.o. pragniemy zwrócić Pana uwagę na sytuację, w jakiej ponownie w krótkim czasie po wiosennym lockdown’ie znalazła się jedna z najważniejszych branż polskiej gospodarki – przemysł meblarski.

Zamknięcie sklepów meblowych bezpośrednio i w bardzo krótkim czasie przełoży się na problemy sprzedażowe i straty polskich producentów mebli i całej branży. W ponad 90-procentach oferta handlowa w sklepach meblowych pochodzi od polskich producentów mebli i to głównie oni będą poszkodowani w wyniku podjętej decyzji. Chcielibyśmy podkreślić, że branża meblarska jest jedną z największych w Polsce, bazującą na polskim kapitale i zatrudniającą ponad 180 tys. pracowników.

Wiele sklepów meblowych oraz producentów mebli do tej pory nie odrobiło strat z wiosennego lockdown`u i notuje obecnie znacznie gorsze wyniki finansowe. Dodatkowo branża boryka się z notorycznym brakiem komponentów do produkcji oraz wysoką absencją wśród pracowników (zachorowania, kwarantanny), co pogarsza jej sytuację. Kolejne tygodnie bez możliwości sprzedaży spowodują falę upadłości wśród przedsiębiorstw z branży meblarskiej (handel i produkcja), co będzie skutkować również zwolnieniami pracowników i zwiększonym bezrobociem oraz odłożeniem w czasie lub zaniechaniem inwestycji liczonych w setkach milionów złotych.

Jesteśmy pewni, że otwarte sklepy meblowe nie zwiększają ryzyka transmisji wirusa Covid19. Salony meblowe to zazwyczaj bardzo duże powierzchnie wystawiennicze, w których nie jest generowany duży ruch klientów. Wprost przeciwnie ruch klientów i obsługi jest wielokrotnie mniejszy niż na przykład w hipermarketach spożywczych czy też sklepach budowlanych. W sklepach meblowych utrzymywane są pełne zasady bezpieczeństwa sanitarnego, a jeśli jest potrzeba ich wzmocnienia, dostosujemy się do dodatkowych wymagań GIS.

Doświadczenia z wiosennego lockdown’u pokazały również, że meble w minimalnym stopniu sprzedają się w kanale e-commerce. Sprzedaż internetowa nie jest obecnie dla branży meblarskiej alternatywą wobec handlu tradycyjnego w sklepach stacjonarnych.

W związku z powyższym apelujemy do Pana Premiera o niezwłoczne przywrócenie możliwości handlu w sklepach meblowych. Z wyrazami szacunku, w imieniu przedstawicieli branży meblarskiej