Promocyjne ceny tylko do 30 września❗🔥🔥🔥  

Organizator:

Czy dużym są potrzebne start-upy?

Podziel się

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty poświęconej innowacjom w branży meblarskiej, która odbyła się w czwartek, 27 lutego 2020 r. na Targach Meble Polska w Poznaniu.

Przedstawiciele start-upów działających w dziedzinie nowych technologii oraz optymalizacji procesów produkcyjno-logistycznych w rozmowie z Minister Rozwoju Jadwigą Emilewicz przestawili różne perspektywy z jakich trzeba rozpatrywać zagadnienie współpracy na styku małych, szybko rozwijających się innowacyjnych firm, z przedstawicielami dużych podmiotów z sektora meblarskiego. Mimo istotnych różnic w zakresie podejścia do rozwiązania problemów, świadomości organizacyjnej, dynamiki działania, współpraca „małych” z „dużymi” jest możliwa. W dyskusji udział wzięli:

  • Grzegorz Duszyński (4 Nature Systems)
  • Jakub Kosmala (Falar)
  • Izabela Kozakiewicz (FEW)
  • Piotr Domański (AT Group).

Minister Jadwiga Emilewicz zdiagnozowała 4 obszary, gdzie w najbliższych latach zarówno przedsiębiorcy, start-upy oraz inwestorzy powinni jednoczyć swoje siły w celu poszukiwania innowacyjnego modelu gospodarki. Pierwszy z tych obszarów, to optymalizacja procesu produkcji od projektowania, przez wytwarzanie, dystrybucję. Gdzie klient – konsument jest w stanie m.in. poprzez nowoczesne narzędzia tzw. „rozszerzonej rzeczywistości” mogą zaprojektować i zobaczyć mebel, który będzie wyprodukowany i dostarczony do użytkownika finalnego z minimalnym udziałem pracy ludzi. Inny ciekawy obszar, to dostosowanie się do zmiennych oczekiwań rynku, unikatowość produktu, krótkie serie i „customizacja” mebla.  Platformy sprzedaży internetowej również stanowią istotny obszar przewagi konkurencyjnej, a zaledwie ok. 18% polskich przedsiębiorców aktywnie uczestniczy w cyfryzacji swoich działań dystrybucyjnych i promocyjnych. Czwarty czynnik – ergonomia, dostosowanie funkcjonalności wytwarzanych mebli do wymagań odbiorcy. Przykładem mogą być polskie szkoły, które wymagają modernizacji i zmiany wyposażenia, w tym mebli dla dzieci i młodzieży, które w szkołach spędzają dużą część dnia. Otworzy to olbrzymi wewnętrzny rynek dla krajowych meblarzy.

Ministerstwo Rozwoju od lat wspiera polski sektor meblarski, również w zakresie finansowania przedsięwzięć innowacyjnych. Minister Emilewicz zachęciła polskich przedsiębiorców do korzystania z nowo otwieranego w Brukseli Polish Business & Science House, gdzie jako wyposażenie wnętrz wykorzystano meble znanych polskich producentów. Będzie to przestrzeń dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swój business na rynkach międzynarodowych.