Kolejna edycja: 25-28 lutego 2025❗ Zapraszamy❗ 🔥🔥🔥  

Organizator:

54 proc. zwiedzających z zagranicy - raport podsumowujący

Podziel się

Targi Meble Polska – największe kontraktacje meblowe w Europie Środkowo-Wschodniej – potwierdziły swoją silną pozycję na globalnym rynku. Ekspozycję tegorocznej edycji, która odbyła się w Poznaniu od 20 do 23 lutego 2024 roku odwiedzili kupcy meblowi z blisko 70 krajów a udział zwiedzających z zagranicy ponownie przekroczył połowę.

54 proc. zwiedzających z zagranicy

Niepewna koniunktura w branży meblarskiej na niektórych istotnych dla polskiego eksportu mebli rynkach sprawiała, że w tym roku organizatorzy nie mogli być pewni  sukcesu frekwencyjnego poznańskich targów meblowych. – Dane z systemu prerejestracji sugerowały wprawdzie duże zainteresowanie kupców meblowych przyjazdem do Poznania, jednak dopiero pozytywne dane po pierwszym dniu wydarzenia potwierdziły, że liczba zwiedzających będzie na wysokim poziomie – mówi dyrektor Targów Meble Polska Józef Szyszka.

Ostatecznie łączna liczba uczestników targów wyniosła 14.325 osób, co oznacza wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 4 proc. W zauważalny sposób wzrósł też odsetek zwiedzających z zagranicy, którzy stanowili w tym roku aż 54 proc. wszystkich zwiedzających. To absolutny rekord w porównaniu do wszystkich dotychczasowych edycji wydarzenia. Wcześniej najwyższy wynik pod tym względem odnotowano w 2022 roku – 53 proc.

Ogromne zainteresowanie zagranicznych kupców Targami MEBLE POLSKA nie może dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę, że Polska to wciąż jeden z liderów eksportu mebli na świecie. Co roku odwiedzają je tysiące przedstawicieli zagranicznych grup zakupowych, hurtowni i sieci salonów meblowych z całego globu. Podobnie było i tym razem – w targach MEBLE POLSKA wzięli udział zwiedzający z 68 krajów.

Struktura geograficzna zwiedzających

Najważniejszym partnerem handlowym polskiej branży meblarskiej są Niemcy. To tam trafia największa część polskiego eksportu mebli. Dlatego też od lat kupcy z Niemiec stanowią zdecydowanie największą grupę wśród zagranicznych zwiedzających. W tym roku niemieccy handlowcy byli szczególnie licznie reprezentowani w Poznaniu. Stanowili aż 18,2 proc. kupców z zagranicy – przed rokiem 15,9 proc.  Na drugie miejsce wysforowali się tym razem Czesi – 7,9 proc. Bardzo licznie w targach uczestniczyli  także goście z Litwy, Rumunii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Słowacji, Węgier oraz Łotwy.

Jak zwykle stoiska wystawców odwiedziła spora liczba zwiedzających z Europy Zachodniej. Pojawili się również  przedstawiciele handlu meblami z kluczowych dla rozwoju polskiego eksportu mebli rynków, jak Stany Zjednoczone, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Niestety z uwagi na konflikt w Strefie Gazy aż o 2/3 zmniejszyła się tym razem liczba kupców z Izraela.

Targi Meble Polska 2024 odwiedzili handlowcy praktycznie ze wszystkich kontynentów. Wśród zwiedzających byli m. in kupcy z tak egzotycznych krajów jak: Algieria, Argentyna, Armenia, Bahrajn, Chiny, Ghana, Gruzja, Gujana Francuska, Indie, Jordania, Katar, Kazachstan, Liban, Malezja, Mauritius, Mongolia czy Uzbekistan.

Ekspozycja w 7 pawilonach

Tak kompleksowej oferty polskich producentów mebli nie można zobaczyć w żadnym innym miejscu na świecie. Ekspozycja zlokalizowana w pawilonach 3, 3A,4, 5, 5A (Home Decor), 6, 7 (secret rooms) i 8 zajęła blisko 60.000 mkw powierzchni. Zakres tematyczny targów obejmował produkty ze wszystkich segmentów cenowych: meble tapicerowane, meble skrzyniowe z płyty meblowej oraz z litego drewna, krzesła i stoły oraz materace.

Swoją ofertę zaprezentowali czołowi polscy producenci mebli. Ale nie tylko polskie meble były prezentowane  w pawilonach. Od kilku lat rośnie liczba zagranicznych producentów, którzy aktywnie jako wystawcy poszukują w Poznaniu klientów na globalnym rynku. W tym roku swoją ofertę pokazały w Poznaniu firmy meblowe z Chin, Czech, Danii, Holandii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji i Ukrainy. Ponownie duże grupowe wystąpienie narodowe zorganizowało Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Mebli. – Widać, że rośnie znaczenie poznańskich targów meblowych w naszym regionie. To zgodne z naszą strategią rozwoju wydarzenia. Chcielibyśmy, by w perspektywie najbliższych lat Targi Meble Polska stały się hubem targowym prezentującym ofertę producentów mebli z Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Józef Szyszka.

Jak co roku Targom MEBLE POLSKA towarzyszyły biznesowe Targi Wnętrz HOME DECOR. Na ekspozycji  zobaczyć było można nowe kolekcje dekoracji stojących i ściennych, oświetlenia, tekstyliów, ceramiki oraz innych elementów dekoracyjnych.

Łącznie na terenach targowych swoją ofertę zaprezentowały 335 firm z 15 krajów.  

Złoto dla najlepszych

Pierwszego dnia targów laureaci konkursu o Złoty Medal odebrali nagrody z rąk przewodniczącej sądu, profesor Ewy Ratajczak oraz wiceprezes Grupy MTP, Elżbiety Roeske. Statuetkami nagrodzono 12 produktów:

 • BALI - wielomodułowy układ narożny z funkcją relax - STELLA Sp. z o.o. Grupa POLDEM
 • DIXON - wielomodułowy układ narożny - STELLA Sp. z o.o. Grupa POLDEM
 • Elipse - WAJNERT MEBLE Sp. z o.o.
 • GERRO - MEBELLA BEATA KOTOWSKA
 • ILUSIO - Fabryka Mebli WERSAL Z.B.Ł. Kaczorowscy Sp. k.
 • Kolekcja mebli modułowych Gio - PUSZMAN Sp. z o. o.
 • Kolekcja mebli Twig - STWD Roman Bilecki - THE BEDS THE BEDS - STWD ROMAN BILECKI
 • Kolekcja RIMINI - MAZZONI Tomasz Duczmal
 • Półkotapczan Bed CONCEPT z kanapą - Lenart Meble
 • ROMA - kolekcja mebli - MAZZONI Tomasz Duczmal
 • ROSTOCK - Fabryka Mebli TARANKO Aleksander Taranko
 • Sofa Tiny - WAJNERT MEBLE Sp. z o.o.

Do 20 marca można oddawać głosy na produkty nagrodzone Złotym Medalem w  konkursie o  Złoty Medal – Wybór Konsumentów. Zobacz szczegółowe opisy i zdjęcia nagrodzonych produktów >>>

Członkowie sądu konkursowego przyznali dodatkowo dwa szczególne wyróżnienia. Grand Prix Grupy MTP za najbardziej innowacyjny produkt spośród wszystkich nominowanych do Złotego Medalu uzyskała Sofa Tiny produkowana przez WAJNERT MEBLE Sp. z o.o. Z kolei na prestiżowe wyróżnienie Eco Prize zdaniem jury zasłużyły stoliki Gerro firmy Mebella.

 

Meble Polska 2025

Kolejna edycja Targów MEBLE POLSKA odbędzie się jak zwykle w ostatnim tygodniu lutego - od 25 do 28 lutego 2025 roku. Zapraszamy!

Złoty Medal - laureaci Galeria zdjęć